Leczenie zaburzenia SSŻ

Kompleksowe podejście do leczenia  – Estedent – Warszawa, Raszyn 

Leczenie zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych w Klinice Estedent

W dzisiejszych czasach, coraz częściej diagnozujemy u Pacjentów zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych przy współpracy protetyka, ortodonty i fizjoterapeuty. Jedną z częstszych przyczyn tych zaburzeń jest stres. Objawami dysfunkcji stawów są trzaski, klikanie lub przeskakiwanie w trakcie otwierania lub zamykania ust.
Często towarzyszy ból. Dodatkowo zaburzenia w stawach prowadzą do starć zębów, przykurczy mięśni żwaczy a w skrajnych przypadkach do resorpcji, czyli zanikania kości wchodzących w skład stawów.

Na czym polega leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowy

Najważniejsza jest wczesna diagnoza problemu. W zależności od objawów stosujemy inne leczenie. W większości przypadków wymagana jest współpraca stomatologa z fizjoterapeutą specjalizującym się w problemach mięśni i stawów w obrębie twarzoczaszki.

Po odpowiedniej stabilizacji stawów konieczne jest dalsze leczenie ortodontyczne aby ustawić zęby w prawidłowej pozycji i zabezpieczyć je przed ścieraniem. W niektórych przypadkach wymagane jest leczenie protetyczne, aby odbudować utracone tkanki zęba.

Dlaczego nie należy zwlekać z leczeniem?

Pozostawienie problemu powoduje ścieranie się zębów, ich rozchwianie, recesje, a w skrajnych przypadkach, nawet ich utratę. Dodatkowo pogłębiający się problem przyczynia się do dolegliwości bólowych ze strony mięśni lub stawów oraz szczękościsku. Kolejnym poważnym powikłaniem jest resorpcja głów żuchwy, czyli zanikanie części kości która wchodzi w skład stawu.

Stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie żucia oraz zęby to system naczyń połączonych, więc gdy pojawiają się problemy w jednej strukturze, pozostałe też są narażone na powikłania.

Nowa jakość życia dzięki zdrowym stawom

Skutecznie leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych zapewnia komfort żucia, niweluje dolegliwości bólowe oraz zmniejsza ryzyko ograniczonego rozwierania ust. Dodatkowo poprawa pozycji głów żuchwy w stawach chroni zęby przed starciem i przemieszczeniami. U Pacjentów, którzy mocno zaciskają zęby, takie leczenie poprawia wygląd, ponieważ zmniejsza napięcie przerośniętych mięśni.

Interdyscyplinarne leczenie
Współpraca ortodonty i fizjoterapeuty często daje pozytywne i szybsze efekty leczenia ortodontycznego, ponieważ zęby chętniej się przestawiają, gdyż nie są blokowane przez mięśnie.

Leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych w Estedent

W naszym gabinecie leczymy zaburzenia skroniowo-żuchwowe we współpracy protetyka, który wykonuje szynę na zęby oraz fizjoterapeuty, który rozluźnia mięśnie poprzez masaże i ćwiczenia. Takie zespołowe leczenie daje najlepsze rezultaty.

Lekarz stomatolog wnikliwie bada pacjenta, wykonuje szynę , która ma ma na celu ustawić w prawidłowej pozycji żuchwę w stosunku do szczęki. Jednocześnie w stawach skroniowo-żuchwowych głowa żuchwy ustawia się w najbardziej wygodnej pozycji. Leczenie takie daje lepsze rezultaty a często nawet jest niezbędne w połączeniu z fizjoterapią.

W naszym gabinecie fizjoterapię i rehabilitację prowadzi mgr Natalia Kojder, która specjalizuje się w problemach w obrębie twarzoczaszki oraz zaburzeniach na tle nerwowym.

Jak zdiagnozować zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych?

Najczęściej takie problemy diagnozuje protetyk lub ortodonty w trakcie konsultacji. Przed
odbudową zębów licówkami czy koronami lub przed leczeniem ortodontycznym, ważna jest stabilizacja stawów. Dlatego pierwszym krokiem, przed wyżej wymienionymi działaniami, jest skierowanie Pacjenta na konsultację u fizjoterapeuty oraz wykonanie odpowiedniej szyny.


W trakcie fizjoterapii i szynoterapii dążymy do relaksacji mięśni i ustawienia głów żuchwy w odpowiedniej pozycji. Fizjoterapeuta wykonuje masaże i zleca ich samodzielne wykonywanie i ćwiczenia w domu. Takie leczenie stawów jest istotnym fundamentem przed nieodwracalnymi działaniami z zakresu ortodoncji i stomatologii odtwórczej.


W niektórych przypadkach, kiedy diagnozujemy, że przyczyną problemów ze strony stawów jest stres, zalecamy Pacjentom relaksujące zabiegi a czasem niestety akceptujemy pewien kompromis.

Poznaj naszych specjalistów od leczenia zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych

lek. dent.
Bartłomiej Kołodziej
stomatologia zachowawcza i protetyka

Najczęstsze pytania o zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych

Niestety tak, pacjenci narażeni na przewlekły stres mogą zmagać się z nawracającymi zaburzeniami ze strony stawów skroniowo – żuchwowych. Ważne jest aby regularnie przychodzić na kontrole, aby w porę zareagować i wznowić szynoterapię lub fizjoterapię.

Jak najbardziej, aczkolwiek należy wyraźnie zaznaczyć, że im prędzej je zaczniemy tym większa
szansa na pełne powodzenie. W zaawansowanych stadiach dochodzą dodatkowe czynniki jak
starte zęby czy wady zgryzu, które wymagają dodatkowych kroków na ścieżce leczenia.

 Najczęstrze objawy to:

  • bóle stawów skroniowo-żuchwowych ( bóle w okolicy ucha )
  • bóle głowy
  • boląca szczęka po nocy
  • zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów
  • trzaski i trzeszczenia podczas żucia pokarmów w stawach w okolicach uszu
  • ograniczone otwieranie szczęk