Stomatologia zachowawcza

Profilaktyka drogą do sukcesu – Estedent – Warszawa, Raszyn 

Stomatologia zachowawcza w Klinice Estedent

Stomatologia zachowawcza to przede wszystkich leczenie próchnicy i ubytków niepróchnicowego pochodzenia. Brak odpowiedniej profilaktyki, okresowych badań kontrolnych oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej są przyczyną powstawania ubytków próchnicowych.

Najczęściej Pacjenci zgłaszają się do nas kiedy ubytki są widoczne lub zęby wrażliwe na temperaturę, słodkie lub kwaśne potrawy. Charakterystyczny jest także nieprzyjemny zapach z ust lub plamki na widocznych powierzchniach.

Stomatologia zachowawcza polega na dokładnym usunięciu zmian próchnicowych i uzupełnieniu ubytku nowoczesnymi materiałami kompozytowymi lub porcelaną.

Dlaczego należy leczyć próchnicę?

Jeśli nie wyleczymy próchnicy, a bakterie dotrą do komory zęba, dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi, a w rezultacie do leczenia kanałowego.


Próchnica rozpoczyna się w wierzchniej warstwie zęba czyli szkliwie. Kiedy bakterie dotrą do zębiny szczotkowanie nie wystarczy aby zapobiec rozprzestrzenianiu się próchnicy pod szkliwem. Szczególnie u osób młodych choroba postępuje bardzo szybko i jest praktycznie niezauważalna gołym okiem. Często odłamanie się niepodpartego szkliwa uwidacznia duży brak tkanek zęba.


Nieleczona próchnica i brak korony zęba powoduje wysuwanie się przeciwstawnego zęba (efekt Godona) i zaburzenia zwarcia, czasem nawet zaburzenia w stawach skroniowo – żuchwowych. 

Zniszczenie próchnicowe korony zęba do poziomu kości, często kończy się ekstrakcją!

Stomatologia zachowawcza
to wczesna diagnoza to łatwiejsze i tańsze leczenie.

Leczenie zachowawcze w naszej klinice to:

Najnowsze technologie a stomatologia zachowawcza w Estedent

Jak wygląda leczenie zachowawcze?

Lekarz szczegółowo wykonuje badanie jamy ustnej. Często dodatkowo wykonuje badania rentgenowskie czyli pantomogram lub zdjęcia zębowe aby ocenić stan zębów na powierzchniach stycznych, niewidocznych w rutynowym badaniu.


Leczenie rozpocznie się podaniem środka znieczulającego. Po dokładnym oczyszczeniu zmian
próchnicowych i osuszeniu ubytku, ząb zostaje wypełniony materiałem kompozytowym lub odbudowany nakładem (onlay).


Przy dużych brakach tkanek zęba odbudowa prawidłowa zęba na jednej wizycie nie zawsze jest możliwa. Wówczas skanujemy ubytek w zębie i na kolejnej wizycie odbudowa zostaje zacementowana w jednym fragmencie. Taki nakład (onlay) daje nam pewność, że jedzenie nie będzie zatrzymywane między zębami.

Poznaj naszego specjalistę od stomatologii zachowawczej

lek. dent.
Bartłomiej Kołodziej
stomatologia zachowawcza i protetyka

Najczęściej zadawane pytania dotyczące stomatologii zachowawczej

Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, tak aby pacjent miał komfort zabiegu.

Tak. Dobrze jest umówić się na dłuższą wizytę i wyleczyć kilka sąsiednich zębów przy jednym
znieczuleniu, co oszczędza czas pacjenta i ograniczona ilość znieczuleń.