Protetyka

Odzyskaj pełnię uśmiechu dzięki – Estedent – Warszawa, Raszyn

Protetyka w Klinice Estedent

Protetyka jest to dziedzina stomatologii zajmująca się odbudową utraconych tkanek zęba, gdy nie jest to możliwe poprzez wykonanie wypełnienia. Wówczas wykonujemy licówki, korony lub nakłady (inlay, onlay).

Zajmuje się także uzupełnianiem zarówno pojedynczych, jak i rozległych braków zębowych mostami, protezami lub koronami na implantach, ale co najważniejsze- odpowiada za poprawę estetyki zębów. Kiedy Pacjent nie jest zadowolony ze swojego uśmiechu, kształtu czy koloru
zębów to można je poprawić poprzez wykonanie estetycznych licówek porcelanowych lub koron pełnoceramicznych.

Licówki są to odbudowy zewnętrznej powierzchni zęba czyli wargowej / licowej aby zmienić jego kształt i kolor. Korona natomiast jest odbudową otaczającą cały ząb.

Dlaczego warto zdecydować się na odbudowy protetyczne?

Utrata nawet jednego zęba ( usunąć przecinek) powoduje przemieszczanie się pozostałych zębów.

Miedzy zębami powstają przerwy, w których odkładają  się resztki pokarmowe i złogi kamienia. Skutkuje to osłabieniem sąsiednich zębów: próchnicą i nieestetycznym odsłanianiem się korzeni zębów. Z kolei odsłonięte korzenie to nadwrażliwość zębów na zimne , słodkie i kwaśne pokarmy.

Zęby przeciwstawne wysuwają się poza linię zgryzu. Takie przemieszczanie zębów powoduje z kolei zaburzenia zwarcia i nawet problemy ze stawami skroniowo- żuchwowymi

Często  dochodzi do rozchwiania przeciążonych zębów a nawet ich utraty.

Nieestetyczny uśmiech (z powodu brakującego zęba) powoduje utratę pewności siebie, niechęć do szerokiego uśmiechania się w towarzystwie, przez co otoczenie odbiera nas jako osoby mniej sympatyczne.

Bardzo zniszczone zęby, pozostawione bez anatomicznej odbudowy utraconych ścianek (tzn. przywróconego pierwotnego kształtu zęba),doprowadzają do wysuwania się zęba przeciwstawnego Dlatego dla bardzo zniszczonych zębów ratunkiem jest protetyka (onley, inley, overley lub korona).

Utrata wielu lub wszystkich zębów powoduje zapadanie się warg i policzków a wówczas twarz wydaje się dużo starsza.

Komplet zębów to dobrze rozdrobniony pokarm co jest korzystne dla przewodu pokarmowego. ( ten punkt można zastąpić tym przeniesionym).

Estetyka uśmiechu w cyfrowej jakości.

Poprawa estetyki uśmiechu wpływa na pewność siebie i jakość życia, a odbudowane zęby chronią się wzajemnie poprzez równomiernie obciążenie w trakcie żucia, dzięki czemu nie dochodzi do patologicznych starć zębów, rozchwiania czy nawet utraty. Zabezpieczenie osłabionego zęba koroną czy nakładem wydłuża jego obecność w jamie ustnej.

Scanowanie zębów  jest szczególnie polecane pocjentom , którzy nie tolerują tradycyjnych wycisków.                 

Materiały wykorzystywane w taj technologii są najbardziej estetyczne, dzięki przezierności i zdolności odbijania światła zbliżonej do zębów naturalnych.

WAŻNE! W naszej klinice trwałe piękne korony i licówki wykonujemy w krótkim czasie i bardzo precyzyjnie dzięki najnowszej technologii. Wykorzystujemy skaner oraz frezarkę zamiast nieprzyjemnych wycisków by zapewnić naszym Pacjentom jak najlepsze efekty.

Piękny uśmiech to atut w życiu zawodowym i prywatnym.

Wybierając protetykę w Estedent zyskujesz:

Protetyka w Estedent

Od 25 lat protetyka jest wiodącą dziedziną stomatologii w naszej klinice. Dużą wagę przywiązujemy do ostatecznego efektu estetycznego oraz funkcji naszych prac. Dlatego stosujemy najnowocześniejsze materiały i urządzenia.


Już od 10 lat w naszym gabinecie korzystamy ze skanera wewnątrzustnego, który zastąpił w wielu pracach protetycznych tradycyjne wyciski.


Dzięki technice komputerowego skanowania CAD-CAM i projektowaniu w systemie CEREC, nasze prace są bardzo dokładne, a dziąsła przy koronach i licówkach są w dobrej kondycji.


Cyfrowe rozwiązania w stomatologii estetycznej pozwoliły nam skrócić czas oczekiwania na pracę. Zamiast dwóch tygodni Pacjent może mieć zacementowane prace już po tygodniu!

Nowoczesna protetyka - skaner czy wyciski?

Przy klasycznej protetyce lekarz na łyżkę wyciskową nakłada masę i umieszcza ją w ustach Pacjenta aby odbiły się w niej zęby i dziąsła. W ten sposób powstaje „negatyw” układu jaki Pacjent ma w jamie ustnej.


Kolejny krok to oddanie wycisku do pracowni. Tam technik odlewa model gipsowy, na którym wykonuje się pracę protetyczną: korony, licówki, mosty, protezy. Na każdym z tych etapów może dojść do „przekłamań”, ponieważ każdy materiał w trakcie przechowywania, transportu i odlewania może lekko zmienić swoją objętość.


Właśnie dlatego w stomatologii, kiedy skanery wewnątrzustne pojawiły się na polskim rynku, jako jedni z pierwszych zakupiliśmy skaner CEREC. Dziś pracujemy na najnowszej wersji PRIMESCAN.

Zalety skanera wewnątrzustnego w protetyce:

Protetyka krok po kroku

Aby wykonać estetycznne licówki, korony czy inne prace protetyczne należy przyjść na konsultację z lekarzem, który przeprowadzi badanie kliniczne (tzn. zbada stan uzębienia i stan dziąseł), wykona fotografię, scany i niezbędne badania rtg. Omówi stan zdrowia jamy ustnej z pacjentem.

Kolejny krok to przygotowanie planu leczenia (jedno lub kilka rozwiązań) . Ten etap lekarz wykonuje bez udziału pacjenta.

Na drugiej wizycie zostaje omówiony każdy wariant leczenia, jego wady, zalety i koszty, czas trwania leczenia i ilość koniecznych wizyt.

Rozległe, skomplikowane prace wymagają wykonania symulacji (tzw. mock-up), jak będą wyglądać zęby ostateczne. Na podstawie mock-up’u pacjent podejmuje decyzję, czy zaproponowana protetyka i jego nowy uśmiech go satysfakcjonuje, czy chciałby dokonać korekt.

Kolejna wizyta to przygotowanie zębów poprzez odpowiednią preparację czyli minimalne szlifowanie do przyszłej pracy protetycznej. Tak przygotowane zęby są scanowane a pacjent opuszcza gabinet z pracą tymczasową.

Ostatnia wizyta to zacementowanie pracy ostateczej.

WAŻNE! Konieczne są kontrole prac protetycznych, aby lekarz ocenił ich szczelność, czy nie uległy zużyciu lub uszkodzeniu.

Poznaj naszych specjalistów od protetyki

lek. dent.
Małgorzata Dworak
protetyka
lek. dent.
Bartłomiej Kołodziej
stomatologia zachowawcza i protetyka

Najczęściej zadawane pytania dotyczące protetyki

Nie. Prace pełnoceramiczne nie ulegają przebarwieniom, jednak przy nieprawidłowej higienie
może pojawić się na ich osad, który należy oczyścić poprzez piaskowanie w gabinecie. Prace
kompozytowe natomiast ulegają przebarwieniom i istotne jest aby zgłaszać się na kontrole, w
trakcie których zęby są polerowane i oczyszczane.

W zależności od warunków zgryzowych, od tego czy Pacjent zgrzyta i zaciska zęby, od urazów,
przeżywalność prac estetycznych jest różna. Prace pełnoceramiczne często wystarczą na
kilkanaście lat. Prace kompozytowe również cechują się dość wysoką trwałością, jednak ze względu
na odbarwienia po kilku latach Pacjenci zgłaszają się na wymianę na nowe.

Licówka jest odbudową pokrywającą tylko zewnętrzną, wargową powierzchnię zębów i zakłada
się je na zęby przednie. Korona pokrywa całą powierzchnię zęba, jest stosowana gdy znaczna
część tkanek zęba uległa zniszczeniu.

Wykonanie licówek i koron trwa 5 dni roboczych.