Periodontologia

Koniec z krwawiącymi dzięsłami – Estedent – Warszawa, Raszyn 

Periodontologia w Klinice Estedent

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem tkanek otaczających zęby, czyli dziąsłami i kością.

Są to zabiegi, które mają na celu usunięcie bakterii i zakażonych tkanek. W ich trakcie opracowujemy zęby poprzez skaling naddziąsłowy, poddziąsłowy lub
kiretaże.

Periodontologia to także regeneracja i odbudowa utraconych tkanek miękkich czyli dziąsła oraz kości otaczającej ząb. Tak wyleczone zęby silnej trzymają się w jamie ustnej przez co zostają z nami na dużo dłużej.

Zakres zabiegów periodontologicznych w naszej klinice

W gabinecie Estedent specjalista periodontolog przeprowadza nawet najbardziej zaawansowane zabiegi:

Dlaczego należy dbać o dziąsła?

Pozostawienie recesji, czyli odsłoniętych szyjek zębów grozi pogłębianiem się problemu i dalszym odsłanianiem się korzeni zębów. Dodatkowo skutkuje to zwiększoną nadwrażliwością zębów. Przyczynia się to do utrudnionej higieny, co jest czynnikiem powstawania próchnicy korzeni lub ubytków niepróchnicowego pochodzenia. Wraz z dziąsłem zanika też kość otaczająca ząb. Powoduje to jego rozchwianie, niekontrolowaną migrację i przemieszczenia, a nawet utratę. 

W przypadku, gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym dziąseł i namnożeniem bakterii, które są szkodliwe dla przyzębia, należy udać się na oczyszczenie zakażonych tkanek. Zabieg
taki nazywa się kiretażem. Pozostawienie stanu zapalnego dziąsła grozi rozprzestrzenianiem się bakterii na inne zęby oraz do powstania martwicy, czyli nieodwracalnej utraty dziąsła i kości.

Często na błonach śluzowych w jamie ustnej widoczne są objawy innych chorób jak np. zmian nowotworowych, chorób ogólnoustrojowych, hormonalnych czy wirusowych. Niejednokrotnie lekarz dentysta i periodontolog, jako pierwsi diagnozują poważne schorzenia i kierują Pacjenta na leczenie. Dlatego ważne są regularne wizyty i kontrole u stomatologa.

Tkanki otaczające ząb są jak fundament dla domu. Zaniedbanie dziąseł i kości przyczynia się do gorszego utrzymania zębów a nawet ich utraty.

Periodontologia - droga do pięknego uśmiechu

Prawidłowy stan dziąseł wpływa na estetykę uśmiechu. Stan zapalny dziąseł, czyli
zaczerwienione i krwawiące dziąsła lub jego niedobór, czyli recesje, zwłaszcza w odcinku
przednim wygląda nieatrakcyjnie.

Dzięki odpowiedniej ilości kości ząb ma prawidłowe utrzymanie w jamie ustnej. Pokrywanie odsłoniętych korzeni dziąsłem zabezpiecza je i zmniejsza nadwrażliwość zębów. Wykonując zabieg gingiwektomii, czyli wycięcia nadmiaru dziąsła, korony zębów są bardziej eksponowane co znacznie poprawia wygląd uśmiechu. 

Kortykotomia jest zabiegiem z dziedziny periodontologii, który przyspiesza leczenie ortodontyczne i zmniejsza ryzyko powstawania resorpcji lub recesji.

Kiretaże i skaling są istotnymi zabiegami higienizacyjnymi, które redukują ilość bakterii w jamie ustnej oraz usuwają kamień osadzający się na zębach i dziąsłach. Dzięki temu pacjenci mają czyste zęby i zdrowe dziąsła.

Większa precyzja zabiegów

Zabiegi na tkankach miękkich, czyli dziąsłach, wymagają wiedzy i precyzji. Dlatego u nas wykonywane są w powiększeniu, czyli z użyciem lup stomatologicznych. Dodatkowo, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty Pacjentom, każdy zabieg jest dokładnie planowany przy użyciu tomografii komputerowej oraz fotografii. Aby zabieg był precyzyjny ważne są specjalistyczne narzędzia do mikrochirurgii z najwyższej półki, którymi się posługujemy.

W naszym gabinecie leczeniem periodontologicznym zajmuje się Dr Adam Kaczor, który szkolił się u światowej sławy specjalistów z tej dziedziny stomatologii.

Leczenie periodontologiczne krok po kroku

Poznaj naszych specjalistów od periodontologii

lek. dent.
Adam Kaczor
chirurgia i periodontologia

Najczęściej zadawane pytania dotyczące periodontologii

Nie. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Natomiast po zabiegu w okresie rekonwalescencji, może pojawić się ból przez pierwsze kilka dni. Zalecane są wtedy chłodne okłady, miękka i letnia dieta oraz często przyjęcie środków przeciwbólowych.
Nie wolno palić papierosów ani pić alkoholnu. Nie wolno także jeść gorących pokarmów ani pić gorących napojów. Należy unikać wysiłku fizycznego bezpośrednio po zabiegu. Należy bardzo delikatnie oczyszczać okolicę pozabiegową, bez używania szczoteczek elektrycznych.
Tak. Po zagojeniu dziąsła i zdjęciu szwów, można praktycznie od razu przystąpić do leczenia ortodontycznego.