Leczenie kanałowe (endodoncja)

Ratujemy Twoje naturalne zęby – Estedent – Warszawa, Raszyn 

Leczenie kanałowe (endodoncja) w Klinice Estedent

Nieodwracalne zapalenie miazgi leczymy poprzez dokładne usunięcie z kanałów korzeniowych zainfekowanych tkanek i wypełnienie ich szczelnym, biologicznie bezpiecznym materiałem. Taki zabieg to właśnie leczenie endodontyczne lub powszechnie leczenie kanałowe.

Zapalenie miazgi jest najczęstszym powikłaniem zbyt późno zauważonej próchnicy lub urazu!

Leczenie kanałowe w naszej klinice

W naszym gabinecie stosujemy nowoczesne urządzenia do diagnostyki (CBCT, endometr) oraz mikroskop aby leczenie było najbardziej przewidywalne i skuteczne. Mikroskop pozwala podczas leczenia zajrzeć w głąb kanału i ocenić przeszkody oraz dokładnie wypełnić kanał.

Podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym lekarz usuwa całą zawartość zainfekowanych tkanek z komory i kanałów korzeniowych, płucze środkami bakteriobójczymi z ultradźwiękami i szczelnie wypełnia wolne przestrzenie materiałem – gutaperką.

Dlaczego endodoncja jest tak ważna?

Jeśli nie wyleczymy zęba endodontycznie, bakterie dostaną się do kości w okolicy korzenia i spowodują jej zniszczenie, czemu towarzyszy silny ból oraz zniszczenie korzenia zęba, a w konsekwencji jego ekstrakcję. Utrata zęba jest przyczyną kolejnych powikłań, czyli przechylania zębów sąsiednich, wysuwania się zębów przeciwstawnych, zaburzeń zwarcia, a nawet zaburzeń stawów skroniowo – żuchwowych.

Zrób wszystko by zachować naturalny ząb

Ząb własny, nawet po leczeniu endodontycznym, jest lepszy niż implant. Jest to również mniej kosztowne rozwiązanie niż implant czy most. Przy prawidłowo wyleczonym zębie, dziąsło jest zdrowe i ładnie wyprofilowane. Takie leczenie również zapobiega dolegliwościom bólowym ze strony zainfekowanego zęba.

Dlaczego warto wybrać właśnie Estedent

Leczenie kanałowe krok po kroku

1.

Zaczynamy wykonująć badanie CBCT i wywiad z Pacjentem - pozwala nam to postawić diagnozę, jaki jest stan zęba, ile wizyt będzie koniecznych oraz jak długo będzie przebiegać leczenie.

2.

Kolejnym krokiem jest odbudowa korony zęba, jeśli jest zbyt zniszczona aby założyć koferdam i oddzielić pole zabiegu od jamy ustnej. Dzięki temu płyny do płukania korzeni nie dostają się jamy ustnej.

3.

Po dostaniu się do kanału korzenia, lekarz oczyszcza go mechanicznie narzędziami oraz dokładnie płucze sekwencją płynów z użyciem ultradźwięków.

4.

Tak przygotowane i osuszone kanały zostają szczelnie wypełnione ciekłą gutaperką.

5.

Na koniec wykonywany jest rentgen zęba, aby mieć pewność, że materiał wypełnił kanały na całej długości.

Poznaj naszych specjalistów od protetyki

lek. dent.
Małgorzata Dworak
protetyka
lek. dent.
Magdalena Świderska
endodocja
lek. dent.
Bartłomiej Kołodziej
stomatologia zachowawcza i protetyka

Najczęściej zadawane pytania dotyczące endodoncji

Bakterie które zasiedlają kanały zęba niszczą okoliczną kość oraz mogą przedostać się z
krwioobiegu do innych narządów np: serca, stawów, nerek i wywoływać ich choroby

Jeśli tylko możliwe jest wyleczenie zęba i jego odbudowa, najlepszym rozwiązaniem jest leczenie
endodontyczne.